نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: علت اصلی ورودم به صحنه انتخابات این بود که بسیاری از حقوق مردم بر زمین مانده و اقدامات دولت های، مختلف نتوانسته است این حقوق را تامین کند.

سید مصطفی میرسلیم شامگاه چهارشنبه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در پاسخ به چرایی حضورش در عرصه انتخابات، افزود: مشکل شغل و رکود داریم و فضای کسب و کار بی رونق است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دولت یازدهم هم نتوانست این حقوق را محقق کند و اقدام عملی انجام دهد.
میرسلیم با اشاره به ناهنجاری های اقتصادی، بیان داشت: انواع فساد، اختلاس و تبعیض را در کشور شاهد هستیم؛ بنابراین تصمیم گرفتم که وارد صحنه انتخابات شوم.
وی در پاسخ به این سوال که راه حل مقابله با فساد اقتصادی چیست؟ گفت: فساد اقتصادی در جامعه، خیلی جدی شده و برازنده نظام جمهوری اسلامی نیست .
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید به سراغ سرمنشا فسادهای اقتصادی رفت، افزود: ریشه اصلی مفاسد اقتصادی به قوه مجریه بازمی گردد که باید مهار شود، مثل رشوه و زد و بند که از قوه مجریه به سوی سایر قوا می رود.
میرسلیم یادآور شد: اگر در انتخابات موفق شوم از طریق همکاری با قوه قضاییه، با هر ناهنجاری که رخ داده به طور قاطع برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه بدعت هایی در دولت شکل گرفته است، بیان داشت: از بیت المال استفاده ابزاری شده که راهی برای فساد است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: سه سال است که یارانه نقدی را به عده ای از مردم پرداخت نمی کنند، چطور شده است که در چند روز اخیر تصمیم گرفتند یکباره به آنها یارانه پرداخت کنند.
وی با بیان این که دولت، راه نادرستی را انتخاب کرده است، گفت: از شهرهای کوچک و روستاها گزارش رسیده که مبالغی در اختیار دهیاران و بخشداران قرار داده شده است.
میرسلیم افزود: همچنین شایع شده که به مردم گفته اند اگر به رئیس جمهوری فعلی رای ندهید، یارانه شما قطع می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وزرا با وجود اینکه باید خود را وقف مردم کنند، در این دولت شاهد هستیم که درگیر کارهای شخصی شده و شرکت هایی برای خود دارند. البته اشکالی ندارد، اما درست نبوده و با این مسوولیت قابل جمع نیست
میرسلیم به تهیه لایحه تضاد منافع اشاره کرد و افزود: تهیه یان لایجه نشان می دهد که تضاد منافع رخ داده که این احساس شکل گرفته که باید لایحه تهیه شود، البته به نظر من لایحه لازم نبوده است و باید با کسانی که گرفتار این مساله شده اند، برخورد کرد. اگر وزیری تمکین نکرد باید کنار گذاشته شود.
وی با بیان این که اگر وزیر، کاسب باشد، معاونان وی نیز کاسب خواهند شد و فساد گسترش می یابد، اضافه کرد: کسی که به خدمت دولت وارد می شود، باید خود را برای خدمت به مردم آماده کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برخی از وزیران به خانه سفیران خارجی رفته اند البته نه برای منافع مردم، بلکه برای این بوده است که برخی خود کاسبی راه بیندازند.
وی گفت: مواردی را شاهد بوده ایم که برخی از نزدیکان وزرا از اطلاعاتی که دولت در اختیارشان گذاشته بوده، سوء استفاده کرده اند.
میرسلیم افزود: تمام معاملات دولتی به جز آنهایی که جنبه امنیتی دارند، باید اطلاعاتش اعلام و در اختیار مردم قرار داشته شود، اما چرا پنهان می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هنوز برخی از پیوست های برجام، آشکار نشده است، هنوز برخی از اقداماتی که انجام می شود، پس از چند ماه آشکار می شود که یکی از آنها، سند ۲۰۳۰ بود.
میرسلیم ادامه داد: اگر دولت در این چهار سال نتوانسته است که با فساد مقابله کند، از این پس هم نخواهد توانست.
وی درباره شفافیت حقوق و دستمزد گفت: در ابتدا قرار بود که نسبت بین بیشترین و کمترین حقوق چهار باشد، اما به هفت تبدیل شد، حتی اکنون مشاهده می شود که به ۲۰ هم رسیده است.
میرسلیم با بیان این که این موارد نشان می دهد که قانون رعایت نشده است، افزود: رئیس جمهوری و معاونان و وزیران باید میزان درآمد و ثروتشان را اعلام کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: برخی وزرا با وجود این که در ۳۸ سال گذشته در دولت بوده و حقوق دولتی می گرفتند به یک هزار میلیارد تومان سرمایه رسیده اند، این ثروت ها نشان می دهد که ویژه خواری هایی صورت گرفته است.
وی افزود: چرا وقتی با پژو در فرانسه مذاکره شده است، برخی از اعضای هیات مدیره، همه جزئیات را نمی دانند.
میرسلیم با بیان این که برای ۲٫۶ میلیارد دلار بدهی نفتی بابک زنجانی در دولت قبل وثیقه گرفته شد، اضافه کرد: ما هنوز نمی دانیم که سرنوشت ۴٫۱ میلیارد دلار پول نفتی که به امارات دادیم، چه شد، مشخص نیست که ۱۶ میلیارد پول نفت کجا رفته است.
وی در پاسخ به سوالی درباره راه های مقابله با قاچاق، گفت: دولت اعتراف کرده است که در ابتدا با ۲۵ میلیارد دلار قاچاق مواجه بود، اما در سال ۹۵ به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.
میرسلیم افزود: حدود یک میلیارد دلار از قاچاق به صورت خرد و کولبری بوده، اما اصل آن به قاچاقی بازمی گردد که دست اندرکاران دولتی با نفوذ خود، مشغولش بوده اند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برخی مسولان ممکن است که از روابط خود در این موضوع استفاده کنند.
وی با بیان این که هر یک میلیارد دلار قاچاق، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی را از بین می برد، بیان داشت: یکی از معضلات پیش روی اشتغال در کشور، قاچاق است.
میرسلیم با بیان این که این شکل از کشورداری نمی تواند ادامه یابد، گفت: باید کسانی روی کار بیایند که دستشان پاک باشد، باید به طور قاطع، جلوی قاچاق گرفته شود.
وی درباره نظام بانکی نیز گفت: قانون بانک داری بدون ربا را داریم، اما یک سری کلاه شرعی نیز ایجاد کرده ایم که اقدام به رباخواری می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به نابودی خانواده ها به دلیل رباخواری اشاره کرد و ادامه داد: بهره ها در برخی موارد به ۳۰ تا ۵۰ دلگیت خبر هم می رسد.
میرسلیم ادامه داد: بانک ها اقدام به تاسیس شرکت هایی کرده اند که از طریق آنها اقدام به رباخواری می کنند.
وی با بیان این که بانک مرکزی باید برخورد کند، اضافه کرد: البته آن بانک مرکزی باید با این معضل برخورد کند که مسوولانش در این مساله ذینفع نباشند. برخی از مدیران، برای خود بانک خصوصی دارند.
میرسلیم با بیان این که ادعا می شود که تورم به هشت دلگیت خبر کاهش یافته است، اضافه کرد: بر فرض که این موضوع درست باشد، اما چرا سود بانکی ۱۵ دلگیت خبر است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: اگر نظام بانکداری داری ایراد است، دلیلش این است که برخی از این اشکالات استفاده می کنند.
وی به معضلات اخذ وام اشاره کرد و بیان داشت: برای گرفتن یک وام ۳۰ میلیون تومانی، مصیبت وجود دارد. به روستایی می گویند که وثیقه از شهر بیاور.
میرسلیم اضافه کرد: اما وام ۳۰۰ میلیارد تومانی را به راحتی می گیرند، زیرا بخشی از آن بین برخی افراد تقسیم می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره نقدینگی در جامعه نیز گفت: میزان تورم ۲٫۵ برابر شده و به ۱٫۲میلیارد دلار رسیده است.
وی با بیان این که برای خروج از رکود باید نقدینگی را به سوی تولید سوق داد، افزود: در کشور با معظل دلالی و و اسطه گری مواجه هستیم.
میرسلیم درباره رکود تورمی در جامعه نیز گفت: رکود تورمی یک بیماری پیچیده اقتصادی است، که البته باید ابتدا به مساله رکود توجه شود
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره خروج بخش مسکن از رکود نیز بیان داشت: تهیه مسکن ارزان قیمت باید مورد توجه همه دولت ها باشد.
میرسلیم با بیان این که اقداماتی در دولت قبل برای تهیه مسکن انجام شد، اما با کیفیت مناسب انجام نشد، اضافه کرد: اکنون فقط شعار می دهند که مسکن مهر خوب نبوده است، اما خودشان چکار کردند.
وی درباره ایجاد اشتغال نیز گفت: در کشور ما باید سالانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون شغل ایجاد شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دولت فعلی، فقط به خارج چشم دوخته است، چرا از سرمایه های داخلی استفاده نمی شود.
میرسلیم ادامه داد: قرار بود که ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شود، اما کمتر از یک میلیارد دلار جذب شده است.

منبع:‌ايرنا

منبع

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما